Články

MÝTUS č. 11: Pokud se vám nějaká vůně nelíbí, znamená to, že vaše tělo tuto vůni potřebuje.

Naše tělo nám dává vědět, když něco potřebujeme nebo čemu se máme vyhnout, hlavně nám dává vědět, pokud se jedná o věci, které by nám mohly ublížit. Schopnost čichu byla pro pralidi pravděpodobně nejcennější smysl a ti, kteří měli dobrý nos a inteligenci svému nosu naslouchat, měli určitě jistou výhodu k přežití oproti ostatním. Čich měl jako schopnost rozeznat, která rostlina je jedovatá nebo které jídlo je zkažené, obrovský dosah pro pralidi a jejich šance na přežití.

MÝTUS č. 10: Společnost Y je jediná společnost na světě, která prodává čisté oleje terapeutické kvality.

Na světe je mnoho společností, které produkují čisté esenciální oleje. Ale najít je nebude jednoduché a i když je najdete, tak nemusí prodávat po malých maloobchodních lahvičkách. Platí obecné pravidlo, že čím dále stojíte na pomyslném obchodním řetězci, tím méně je pravděpodobné, že dostanete čistý produkt. Existuje spousta společností, které prodávají esenciální oleje a většina z nich nedokáže (v mnoha případech ani netouží) dělat potřebnou kontrolu kvality, aby si prověřili, co dostávají od dodavatele, než to dále předají zákazníkům. Navíc čistý se nutně nerovná dobrá kvalita.

Jak si vyrobit svoji dekorativní kosmetiku? Workshop s Jan Benham ve dnech 27.-28.10.2018 v Praze

Velký zájem a nadšení pro výrobu domácí kosmetiky, krémů a balzámů dohání i poptávka po čisté přírodní dekorativní kosmetice. Receptury pro její výrobu jsou dostupné z různých zdrojů, ale důležité je si to opravdu zažít a vyzkoušet, vědět a znát postupy a tipy jak na to.

Přijďte si vyrobit dekorativní kosmetiku, se kterou budete krásné bez rizika nežádoucích účinků. Ingredience si vyberete sami a to s uznávanou odbornicí na výrobu pečující a dekorativní kosmetiky - Jan Benham, která vyrábí a školí na toto téma již dlouhá léta po celém světě.

MÝTUS č. 9: Esenciální oleje jsou komplexní směsí, která obsahuje hormony, vitamíny, minerály a další přírodní prvky, jsou to nejvíce okysličující substance na světě.

Tohle když slyším, tak si and tím vždycky lámu hlavu. Někdy také slyším něco jako “…EO jsou nejokysličenější substance na zemi.” Ať už OKYSLIČUJÍCÍ nebo OKYSLIČENÝ, je to úplně špatně. Ano, esenciální oleje obsahují kyslík, ale to neznamená, že “okysličují” nebo že jsou “nejokysličenější”. Ti, kteří se účastníte mého kurzu “Chemistry of Essential Oils” už víte, že 99+% času který hovoříme o molekulách esenciálních olejů, se zabýváme 3 prvky periodické tabulky: uhlíkem, vodíkem a kyslíkem.

PANČOVÁNÍ ESENCIÁLNÍCH OLEJŮ - kapitola 2.

Někdy k odhalení pančování nestačí jen plynový chromatogram/hmotnostní spektrometrie. Jsou případy, kdy hlavní složka oleje nemá žádné tzv. enantiomery a stejná složka je dostupná komerčně v syntetické podobě a vysoké čistotě. Vezměte si například esenciální olej z tymiánu (tymolový chemotyp). Hlavní složkou je tymol, který je v syntetické podobě velmi levný a dostupný v 99,9+% čistotě. Protože tymol nemá žádný chirální uhlíkové atomy, tak nemá žádné enantiomery, takže vám chirální plynový chromatogram také nepomůže. Jediné, co můžete v těchto případech podniknout, je otestovat  tento olej uhlíkovou metodou neboli C14 testem.

MÝTUS č. 8: Esenciální oleje nejlepší kvality jsou z “prvního lisování” nebo první destilace rostlinného materiálu

Nejdřív bych rád upozornil na to, že pokud používáte výraz “první lisování”, tak máte opravdu co dohánět ve svém vzdělání :-). Většina esenciální olejů pochází z parovodní destilace, což je neodmyslitelná součást samotné definice esenciálního oleje. Jediné oleje, které ještě spadají pod pojem “esenciální olej” a nepochází z destilace, jsou citrusové oleje, které se lisují zastudena, jejich kůra (a pokud se to udělá pořádně, tak na druhé lisování žádný další olej v kůře ani nezůstane).

MÝTUS č. 7: Esenciální oleje jsou nejmocnější živé substance na zemi. Jsou tlukotem srdce rostlinné říše, nejživotadárnější substance, které dnes na světě máme. EO jsou „krví života“ rostliny a v rostlině jsou tím, čím krev člověku.

Je mi líto, že vás zklamu, ale esenciální oleje nejsou naživu. Chtěl bych vidět kohokoli, kdo by přestál 212+ stupňů při destilaci po dobu pár hodin a vyšel by z toho živý! Rostlinný materiál po destilaci dozajista není živý, takže vůbec nechápu, jak by někdo mohl věřit, že živý je. Esenciální oleje jsou soubor těkavých organických molekul, ne živých entit. Navíc, protože samy nejsou živé, tak nemohou tyto oleje dávat život něčemu jinému (ale tím neříkám, že nepomáhají přežít rostlině). Podívejme se na to logicky a rozeberme si to.

MÝTUS č. 6: Pokud použijete na pokožku čistý esenciální olej a způsobí vám to vyrážku nebo pálení, tak to jen znamená, že se vaše tělo detoxikuje.

Doneslo se mi, že tento mýtus roznáší docela dost lidí, ale je mi těžko pochopit, že tomu vůbec nějací lidé věří. Ale asi musí být dost lidí, kteří tomu věří, protože spousta z vás mě žádala, ať se k tomu vyjádřím. Vysvětluji si to jako zoufalou snahu přijít s nějakým pozitivním vysvětlením jakýchkoli nežádoucí reakcí, které nám přírodní produkty mohou způsobit. Myslím tím takovéto, že když je něco přírodní, tak to pro nás musí být dobré.

MÝTUS č. 5: Esenciální oleje se používaly v biblických dobách a dokonce se našly v Tutanchamonově hrobce.

Samozřejmě, že se aromatické materiály v Biblických časech používaly k nejrůznějším lékařským, náboženským a ceremoniálním účelům ale nebyly to esenciální oleje, alespoň ne v takové podobě, jak je známe dnes, parovodně destilované. Parovodní destilace tou dobou ještě nebyla vynalezená! Většina lidí připisuje objev pravé parovodní destilace v 11.století Perskému vědci jménem Avicenna (Ibn Sina). Ale o 2300 let dříve v Tutanchamonových dobách určitě žádná parovodní destilace nebyla.

Jak si vyrobit domácí kosmetiku? Kurzy výroby přírodní kosmetiky

Chceme používat kosmetiku, která obsahuje skutečně aktivní látky, které prospívají naší pleti, duši i mysli. Chceme o sebe pečovat s vědomím, že pro sebe děláme to nejlepší.

I když se rozhodneme kupovat přírodní kosmetiku, nikdy přesně nevíme co se v obalech skrývá. Velký zájem zákazníků kupovat si přírodní a bio kosmetiku přechází v celkem znatelný zájem o informace, jak si takovou kosmetiku vyrobit sami doma, kde to máme vše „pod kontrolou“, postup výroby i použité ingredience.

Stránky

Subscribe to RSS - Články