MÝTUS č. 3: Opravdový terapeutický levandulový olej (Lavandula angustifolia) by neměl mít detekovatelný kafr. Jakákoli hladina kafru v levandulovém esenciálním oleji by naznačovala směs levandule a lavandinu.

Pravda je, že kafr by skutečně měl mít nízký obsah (méně než 1%), ale skoro vždycky ho trochu v pravé levanduli je, je to nevyhnutelné. Analyzoval jsem doslova tisíce vzorků oleje pravé levandule, včetně vzorků, které jsem sám destiloval a můžu vám říct - jako vám řekne každý jiný analytik, který ví, co dělá - že pokud by nebylo přítomno malé množství kafru, byla by to EXTRÉMNĚ neobvyklá výjimka. Upřímně ani nemůžu říct, že jsem kdy viděl levanduli bez malých množství kafru, alespoň co si dokážu vzpomenout.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pokud se o to budete zajímat, zjistíte, že ISO specifikace pro levanduli uvádí přijatelné množství kafru až do 1,5% v závislosti na původu a British Pharmacopoeia maximálně 1,2%. Můj standard je, že kafr, 1,8-cineol a borneol by měly mít v pravém esenciálním oleji z levandule obsah kolem 1% nebo méně. Můj standard se zakládá na vzorcích z celého světa a z mnoha destilací různých variet Lavandula, které jsem osobně dělal.

Jenom bych uvedl pro ty, které to zajímá typický příklad analýzy - obrázek dole patří certifikované organické levanduli, kterou jsem nedávno analyzoval pro zákazníka. Můžete vidět, že vrcholek 26,435 ukazuje kafr přítomný 0,25%. Pokud chcete nahlédnout do revidované literatury, která ukazuje, že kafr skutečně být v levanduli má, tak se zalogujte do mé EO Chemical Reference database a uvidíte spoustu detailních zpráv, s citacemi z časopisů, které potvrzují přesně to, co tu říkám.

Zdroj:

https://essentialoils.org/news/eo_myths

https://www.facebook.com/EssentialOilUniversity

 

Se svolením autora přeložila Česká aromaterapeutická společnost.