MÝTUS č. 2: Čisté, neředěné esenciální oleje bez přidaných syntetických látek by měly vydržet nekonečně dlouho.

Další komické vyjádření lidí, kteří o chemii neví vůbec nic.  Nejsem si jist, že vím vůbec o něčem, co by bylo schopné vydržet po dobu samostatné existence planety, ovšem s výjimkou diamantů a lidské ignorace. Pravda je, že olej může vydržet ve smyslu, že "existuje" dlouho, ale nelze zpochybnit, že většina olejů, ať čistých nebo jiných, se nakonec zkazí oxidačními reakcemi, které jsou nevyhnutelné, pokud tedy nejste schopni je  skladovat v atmosféře bez kyslíku (což je pro většinu lidí nemožné). I když je skladujeme v inertní atmosféře, pořád je tam možnost, že některé molekuly éterických olejů během té dlouhé doby spolu zareagují, olej změní a to většinou k horšímu.

Většina olejů degraduje stářím a oxidací, ale existují některé oleje, jako třeba santalové dřevo, vetiver, pačuli atd., které s věkem zrají, alespoň do určité míry (nevím, jestli někdo tuší, jak vypadá santalové dřevo třeba po 500 letech, ale já jsem si docela jistý, že takový olej by "zrezinovatěl" a ztuhl.) Většinou těžší oleje mají větší podíl seskviterpenů, které s věkem zrají. Nicméně většina olejů, především většina citrusových olejů a modré oleje, se kazí, čím déle je máte (alespoň v rozmezí lidského života). Citrusové oleje jsou obzvlášť náchylné k degradaci díky vysokému obsahu limonenu, který oxiduje relativně snadno. Už malé množství oxidovaného limonenu může totálně zničit vůni kdysi dobrého citrusového oleje. Navíc tvoření vosku v     citrusech, které se děje polymerizací monoterpenů,  je také poměrně častým jevem. Proto je dobré citrusové oleje do roka spotřebovat, pokud je to možné. 

V případě modrých olejů uvidíme jako důkaz oxidace, že se z modré stane zelená. To je degradací chamazulenu, hydrokarbonu zodpovědného za modrou barvu heřmánku pravého, vratiče, řebříčku obecného atd. Proto lidem vždy doporučuju, aby jakékoli modré oleje uchovávali v ledničce a ujistili se, že v lahvičce je minimum místa pro vzduch, což je dobré dělat se všemi esenciálními oleji, ale pro modré a citrusové oleje je to zásadní.

Jeden z nehynoucích vědeckých principů přirozeně narůstající entropie se vztahuje k druhému zákonu termodynamiky. Všechny věci přirozeně směřují k maximální entropii (neuspořádanosti). Entropii se na této zemi nedá uniknout a všichni víme, že to to stojí neustálou energii bojovat proti této přirozené degradaci všech věcí. Nemluvě o tom, že věci nemají tendenci se postupem času samy více uspořádat, to víme všichni, ať už jsme obeznámeni s pojmem entropie nebo ne. Kvůli entropii nelze vyrobit perpetuum mobile, to je entropie, že se naše domy během času zaneřádí, proč už naše tělo nakonec nevydrží a zemře a proč země nakonec musí zaniknout....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj:

https://essentialoils.org/news/eo_myths

https://www.facebook.com/EssentialOilUniversity

 

Se svolením autora přeložila Česká aromaterapeutická společnost.