Jak si vyrobit domácí kosmetiku? Kurzy výroby přírodní kosmetiky
Co je doopravdy přírodní kosmetika a jak si ji vyrobit sami doma?
Chceme používat kosmetiku, která obsahuje skutečně aktivní látky, které prospívají naší pleti, duši i mysli. Chceme o sebe pečovat s vědomím, že pro sebe děláme to nejlepší.
I když se rozhodneme kupovat přírodní kosmetiku, nikdy přesně nevíme co se v obalech skrývá. Velký zájem zákazníků kupovat si přírodní a bio kosmetiku přechází v celkem znatelný zájem o informace, jak si takovou kosmetiku vyrobit sami doma, kde to máme vše „pod kontrolou“, postup výroby i použité ingredience.
Není to složité, naopak je to velká zábava, nadšení a jistota v tom, že každý ví, co používá. Na trhu je již nyní řada firem, které nabízejí rozmanité suroviny pro výrobu domácí přírodní kosmetiky a také řada těch, kteří kurzy výroby přírodní domácí kosmetiky pořádají.
Pro výrobu domácí kosmetiky můžeme použít mnoho různých ingrediencí, které se různě mísí. Směsi se pak dávají do obalů – kelímků a opatřují etiketami. Vše a v každém kroku si při vlastní tvorbě můžeme ovlivnit sami.
Zapojit svoji fantazii a kreativitu, připravit úžasné receptury pro sebe, rodinu a své blízké, najít si na trhu krásné obaly, pumpičky a flakonky, vytvořit si svoji vlastní etiketu, „značku“, vůni, složení. Je to opravdu velmi lákavé a dobrodružné. Příprava, výroba a hlavně použití domácí přírodní kosmetiky je úžasná záležitost, která potěší při výrobě i při používání.
Proč je tak velký zájem o výrobu domácí přírodní kosmetiky?
Na běžné kosmetice se nám nelíbí zejména to, že obsahuje řadu syntetických ingrediencí (uměle vyrobených a napodobujících přírodní zdroje), řada z nich je škodlivá, nebo kontroverzní. Krémy jsou plné umělých barviv, ropných produktů, parfemací a konzervantů.
Směs toho, co je v krému zbytečné nebo kůži iritující, převyšuje to, co by v krému mohlo fungovat. Původ účinných látek je nejasný a protože se krémy často i několik let skladují a převážejí, je otázka, jak účinné (staré) ingredience v krému ještě účinkují.
Dnes již také není tajemstvím, že řada velkých nadnárodních korporací vyrábí spíš marketing na kosmetiku a prodají cokoliv, jde zejména o zisk, nikoliv o kvalitu produktů či zájem o spotřebitele. Krém je pak cosi, vyrobeného z čehosi, za účelem zisku, ne krásy a péče...
Jestli je kosmetika účinná a jak kvalitní ingredience v krémech jsou, zjistíme jen velmi těžko. Proto stále více dáváme přednost přírodní kosmetice. Ale i tady si často nejsme jisti, jaké a kolik opravdu přírodních ingrediencí krém obsahuje, natož jaký je jejich původ. Legislativa zatím ještě nespecifikovala, co je přírodní kosmetické složení.
Proto se v krému často skrývají různé látky a přírodních složek může být jen nepatrné množství. Je na každém z nás, čemu uvěříme, ale bohužel nemáme nic moc, podle čeho se rozhodnout. Dobré je najít si výrobce, kterému věříme, známe ho a můžeme se na něj obrátit s dotazy.
Zájem o skutečně přírodní kosmetiku celosvětově roste. Ze světových veletrhů bio a přírodní kosmetiky jasně vyplývá, že zájem je rok od roku větší a prodeje přírodní a bio kosmetiky rostou nejrychleji v celém kosmetickém segmentu. Roste zájem o používání čistě přírodní kosmetiky, bio ingrediencí, esenciálních a rostlinných olejů, používají se ověřené suroviny typu fair trade nebo z míst, kde se myslí na obnovu zdrojů.
Vím co tvořím a vím co používám
Míchání, mixování, sestavování receptur a vymýšlení toho nejlepšího krému, se z laboratoří kosmetických firem částečně přesouvá do domácností. Lidé si svoje krémy a kosmetické výrobky chtějí vyrábět doma.
Dříve to tak také bylo. Co bylo potřeba se našlo v přírodě nebo na trhu a podle potřeby se připravovali konkrétní krémy, balzámy či tinktury. Lidé znali svoje prodejce na trhu, suroviny byly čerstvé, krémy a balzámy fungovaly, protože suroviny obsahovaly skutečně aktivní látky a nebyly nezatížené chemií. Postupně se k tomu možná vracíme...
Můj krém je „nadupaný“ tím nejlepším! Vím, co si do něj dám a kolik, jak dlouho ho mám a jak ho skladuji. Je jen na mě jakou kompozici vytvořím a jaké suroviny použiji. To jsou nejčastější výhody, které zaznívají od tvůrců vlastní přírodní kosmetiky.
Z čeho se přírodní kosmetika vyrábí? Každá ingredience je luxusní péče sama o sobě.
Existuje řada přírodních ingrediencí a produktů, které se při přípravě přírodní kosmetiky používají. Ty jsou dnes běžně k dispozici na trhu a když víme jaké potřebujeme a jaké jsou jejich vlastnosti, je jen na nás, které si pro výrobu domácí kosmetiky pořídíme. Příprava domácí kosmetiky je celkem snadná. Někdy je potřeba dodržovat přesné postupy, někdy je to věc intuice a kreativity.
Při výrobě krémů a balzámů se většinou postupuje tak, že se připraví základ a do něj se pak namíchají konkrétní suroviny a ingredience podle našeho záměru, na co a jak chceme produkt použít. Pokud ale mluvíme u přírodní domácí kosmetiky o základu, mluvíme o směsi ingrediencí, které samy o sobě jsou úžasným účinným krémem, protože na jeho přípravu se používají ty nejlepší suroviny, kdy každá sama o sobě je skvělá, účinná a úžasná.
Jde hlavně o to, naučit se některé základní postupy, znát suroviny způsoby jak je kombinovat a míchat. Pak už stačí praxe, čas a jde to samo.
Kde hledat informace o výrobě domácí kosmetiky?
Výrobcem domácí kosmetiky může být každý, učitelem toho, jak se to dělá, musí ale být někdo, kdo tomu opravdu rozumí a zná všechny bezpečnostní pokyny.
Poptávce po tom, jak se vyrábí přírodní domácí kosmetika, vychází vstříc řada informací v podobě internetových návodů, knížek a kurzů výroby domácí kosmetiky. Záplava návodů začíná být opravdu široká a proto je dobré vybrat si takový zdroj informací, za kterým stojí lidé, kteří se tomuto oboru věnují dlouhodobě, mají praktické zkušenosti s tvorbou kosmetiky, znají dobře suroviny a jejich zdroje a umí tyto svoje zkušenosti vhodnou formou předat dál.
Co od kurzu očekávat?
Na trhu najdeme denní, víkendové i návazné školy výroby domácí kosmetiky. Je ale potřeba ptát se, kdo za kurzem stojí a co stojí za těmito lidmi, kteří se tomu věnují.
Lektorem může být sice nadšenec, ale mnohem přínosnější je, pokud je lektorem někdo, kdo se ve své profesionální praxi věnuje vývoji kosmetických produktů, zná zázemí české legislativy, dovozce a dodavatele surovin, má znalosti nejen o jednotlivých složkách a komponentech, ale také aromaterapii a péči o pleť.
Důležité je také to, jak pestrou nabídku surovin a zázemí mohou pro kurzy nabídnout. Jedna věc je nabídka bohatého popisu postupů a dobrá skripta, ale důležité je si suroviny osahat, prohlédnout a vyzkoušet. Některé jsou běžně dostupné, jiné dražší, některé vzácné a drahé současně.
Víkend plný vůní, lahviček, ingrediencí a dobré nálady pod vedením profesionálů.
Skvělou příležitostí, jak se se vším seznámit a dokonalým příkladem profesionálně připraveného a vedené workshopu „Umění výroby přírodní kosmetiky“ byl jarní dvoudenní kurz pořádaný Českou aromaterapeutickou společností, pod vedením lektorky Ing. Lenky Svobodové. (duben 2018)
Pestrá nabídka surovin z celého světa, kdy suroviny dodali ověření dodavatelé a dovozci, přesáhla možnosti využití během pouhých dvou dnů. Během workshopu bylo možné přivonět a vyzkoušet opravdu nejen základní rostlinné a esenciální oleje, běžné i vzácnější tuky a másla, ale také i různé speciality, které z krémů a kosmetických produktů dělají dokonalé exkluzivity. Některé suroviny byly i z vlastních sbírek a zásob lektorů a členů České aromaterapeutické společnosti.
Součástí workshopu bylo také povídání o tom, jaká je současná nabídka kosmetiky na trhu, zejména co se možností složení týče, jak se orientovat v nabídce, složení krémů ( INCI), jaká jsou doporučení výrobců, jak odhalit a rozklíčovat to, co se skrývá za různými tvrzeními a informacemi uvedenými na obalech. Jak si vybírat produkty a jak číst symboly a informace na etiketách.
Také se diskutovalo o tom, co je potřeba splnit, pokud chceme přejít z výroby krémů pro sebe na výrobu a prodej domácí kosmetiky, co říká legislativa a jaké jsou naše možnosti. Co musíme splňovat jako výrobci a co musí splňovat produkty, které nabízíme.
Při výrobě domácí přírodní kosmetiky používáme řadu rostlinných olejů a esenciálních olejů a také hydroláty, proto je důležité také vědět, jak pracovat s aromaterapií, jak vybírat esenciální a rostlinné oleje. Kde hledat ty nejlepší suroviny, jak je kombinovat a kdy a jak je do krémů a produktů zapracovávat.
Průvodce a lektor kurzu
Ing. Lenka Svobodová vystudovala Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze (VSCHT), pracovala jako manažer výroby kosmetických laboratoří. Nyní pracuje jako technik výzkumu a vývoje kosmetiky a také vyučuje v rámci Školy holistické aromaterapie.
Účastní se řady mezinárodních konferencí, setkání a školení. Svoje dlouholeté zkušenosti a znalosti umí skvěle a srozumitelně předat, prezentuje je na řadě školeních. S Českou aromaterapeutickou společností již dlouhodobě spolupracuje.
A protože je o kurzy České aromaterapeutické společnosti všeobecně velký zájem, určitě se můžeme těšit na další cílené konkrétní workshopy v oblasti výroby vlastní kosmetiky a produktů péče o tělo, duši i mysl. Novinky z oblasti kosmetiky, aromaterapie, pozvánky na akce, konference a workshopy a další informace jsou na webu www.aromaspol.cz, a na facebooku – Česká aromaterapeutická společnost
Autor: Jiřina Kopřivová
http://www.wellnesslife.cz/jak-si-vyrobit-domaci-kosmetiku-kurz-vyroby-prirodni-kosmetiky/
Zdroj: archiv webu, Česká aromaterapeutická společnost, foto použito se souhlasem ČAS a účastníků kurzu. dvoudenní kurz České aromaterapeutické společnosti se konal za podpory firem Saloos,Yasminka, Safic Alcan a Misha Beauty.